Na cestě

Polonnaruwa - kulturní trojúhelník, Srí Lanka

Poslední bod pomyslného trojúhelníku představuje město Polonnaruwa. Po pádu Anuradhapury se Polonnaruwa stala novým hlavním městem a centrem sinhálského království. V době největšího rozmachu zde vyrostly velkolepé paláce, chrámy a honosné zahrady. Po několik staletí ale rozvoj střídal úpadek, až sláva města opět definitivně uhasnula. Nájezdy nepřátelských Indů ze severu vyhnaly panovníky starověké Srí Lanky ještě dále na jih. Polonnaruwu pak stihl stejný osud, jako bývalé hlavní město Anuradhapuru. I sem si džungle našla cestu zpět a vybojovala si nad komplexem staveb svou nadvládu. Teprve až v polovině 20. století začíná rozsáhlá rekonstrukce oblasti.

Sigiriya a Dambulla - kulturní trojúhelník, Srí Lanka

Přímo ve středu Kulturního trojúhelníku leží samo o sobě nepříliš zajímavé město Dambulla. Po celém světě jej ale proslavily zdejší chrámy ukryté pod skalním převisem. V jeho blízkosti navíc najdeme jedno z turisticky nejatraktivnějších míst na Srí Lance - Sigiriya, neboli Lví hora. V 5. století byl na jejím vrcholu vybudován palácový komplex. Dnes zde návštěvníci mohou spatřit již jen jeho pozůstatky. Hora samotná ale zaujme již z dálky. V okolní krajině, která je rovná jako placka, se najednou do výšky téměř 200 metrů tyčí téměř kolmá skála.

Anuradhapura - kulturní trojúhelník, Srí Lanka

Ačkoliv to tak někomu může připadat, Srí Lanka rozhodně není jen plážovou destinací. V samém srdci země leží kolébka srílanské civilizace, oblast dříve nazývaná jako Rádžaráta neboli Země králů. Dnes je známá spíše pod názvem Kulturní trojúhelník. Mimořádné množství památek v podobě rozpadlých paláců, pozůstatků chrámů a dagob je přesvědčivým důkazem slavné minulosti regionu. Nejvýznamnějšími body jsou rozpadlá města Anuradhapura a Polonnaruwa, jeskynní chrámy Dambulla a pozoruhodná skalní formace Sigiriya.

Pláže jižní Srí Lanky

Srí Lanka se již léta těší nebývalému zájmu turistů z celého světa. Jsou to především zlatavé břehy s jemným pískem, žhnoucí slunce, tyrkysové vody a pláže lemované kokosovými palmami, co je sem nejvíce láká. Ostrov, který je kolem dokola omýván teplými vodami Indického oceánu, nabízí vyžití pro každého - ať už jste plážový povaleč chytající bronz, nadšený surfař, zkušený potápěč nebo prostě jen hledáte hezké místo na odpočinek. Dnes by už stěží někdo poznal, že se přes pobřeží Srí Lanky na konci roku 2004 prohnala ničivá vlna tsunami.

Bundala National Park, Srí Lanka

Navzdory své malé rozloze se Srí Lanka může pochlubit velmi pestrou škálou volně žijící zvěři. Ostrov je domovem pro velké suchozemské savce, včetně slonů, levhartů, vodních buvolů nebo medvědů. Hojně zastoupené je zde i ptactvo. Typické pro Srí Lanku je rovněž velké množství plazů. Ostrov bývá dokonce označován za jedno z nejlepších míst v Asii na pozorování zvířat ve volné přírodě. Nejjednodušším způsobem, jak se člověk může k divoké zvěři přiblížit, je vydat se na safari. Na výběr je z 22 národních parků. Tím nejznámějším a mezi návštěvníky nejpopulárnějším je Národní park Yala.